Aktualności
Film promocyjny

Spotkanie grupy operacyjnej na rzecz innowacji EPI

Data publikacji 15.06.2021 r.

W dniu 11 czerwca 2021 r. odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie prac nad innowacyjnym projektem pn. „Zielone Mleko”. W spotkaniu uczestniczyli członkowie grupy operacyjnej na rzecz innowacji EPI, do której należy: Lokalna Grupa Działania Sandry Brdy, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek oraz przedstawiciele 7 gospodarstw rolnych.
Celem działania konsorcjum utworzonego przez  Lokalną Grupę Działania Sandry Brdy jest opracowanie innowacyjnego modelu produkcji mleka i serów dojrzewających o podwyższonych walorach odżywczych, wyższej w porównaniu z konwencjonalną produkcją zawartością witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i betakarotenu oraz korzystniejszym stosunkiem kwasów tłuszczowych nasyconych do nienasyconych.  
Realizacja operacji umożliwi opracowanie nowego modelu wykorzystania w praktyce rolniczej trwałych użytków zielonych (pastwiska i użytki zielone użytkowane kośnie), wzbogaconych dedykowanymi na potrzeby projektu specjalistycznymi mieszankami traw z udziałem koniczyn i ziół. Trwałe użytki zielone stanowić będą bazę paszową dla krów mlecznych ekstensywnie. Jego efektem będzie produkcja mleka o podwyższonej jakości biologicznej, które posłuży jako surowiec. Nowe, innowacyjne produkty spożywcze, w przypadku projektu „Zielone Mleko” – unikatowy ser dojrzewający, mogą zyskać znaczenie rynkowe na terenie całej Unii Europejskiej, a także poza nią. Będzie to możliwe poprzez wykorzystanie obecnych kontaktów handlowych Spółdzielczej Mleczarni Spomlek w Europie i na innych kontynentach, na rynkach gdzie konsumenci coraz częściej oczekują żywności cechującej się gwarantowaną wysoką jakością i korzystną ceną.

Zachęcamy do zapoznania się z relacją video ze spotkania.
– link cz. 1
– link cz.2Film promocyjny
Nasze Publikacje
Nabór Wniosków