Aktualności
Film promocyjny

Spotkanie „Smart Village”

data publikacji: 02.12.2022 r.

Dnia 01.12.2022 r. (tj. czwartek) w siedzibie Stowarzyszenia Wdzydzko-Charzykowskiej Lokalnej Grupy Rybackiej „Mòrénka” przy ul. Rybackie 10 odbyło się spotkanie dotyczące tematyki Smart Village.

Podczas konferencji tematykę Smart Villages ( inteligentne wioski), jako formę lokalnego rozwoju, będącą nową szansą dla obszarów wiejskich, przybliżył Ryszard Kamiński – Dyrektor Kujawsko – Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Zaproszonym gościom wyjaśniono, że inteligentne wioski to obszary wiejskie i społeczności, które opierają się na swoich obecnych mocnych stronach i zasobach, a także na rozwijaniu nowych możliwości, przy wykorzystaniu tradycyjnych i nowych sieciach oraz usługach, które ulepszane są za pomocą technologii cyfrowych, telekomunikacyjnych, innowacyjnych, a także lepszego wykorzystania wiedzy. W rozumieniu SV, są to społeczności wiejskie, które nie chcą czekać na zmianę, chętnie podejmują inicjatywę mobilizowania się i odkrywają praktyczne rozwiązania podczas codziennych wyzwań i możliwości poprawy ich standardu życia.

Kolejnym etapem spotkania było przedstawienie realizacji projektu Smart Village na przykładzie miejscowości: Kosobudy, Gotelp i Ostrowite. Opis wsi, mocne i słabe strony, kwestie związane z problemami, z jakim muszą się borykać mieszkańcy analizowanych miejscowości, jak również szanse i zagrożenia na danym obszarze, zaprezentowali: zastępca Burmistrza Brus – Krzysztof Gierszewski ( Kosobudy), sołtys Gotelpia –  Paweł Żywicki oraz Krzysztof Majer z Rady Sołeckiej Ostrowite. Ten etap spotkania był koordynowany pod bacznym okiem Pana Ireneusza Kamińskiego – Eksperta zagadnień rozwoju lokalnego i funduszy UE.

Podczas przerwy między spotkaniami uczestniczy mogli wymienić się doświadczeniami oraz skosztować regionalnych przekąsek.

Bardzo dziękujemy wszystkim prowadzącym oraz uczestnikom spotkania za udział w konferencji.Film promocyjny
Nasze Publikacje
Nabór Wniosków