W okresie od 2 do 16 czerwca trwać będzie nabór dla działania P.3.2.1. Wsparcie mieszkańców w podejmowaniu działalności gospodarczej, kierowanego do osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej w branży czasu wolnego.
Już wkrótce nastąpi ogłoszenie naboru oraz publikacja związanych z nim dokumentów. Osoby zainteresowane zaprosimy również na spotkanie informacyjne oraz indywidualne konsultacje. Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi zasadami przyznawania wsparcia.
1. Wsparcie kierowane jest do osób fizycznych zamieszkujących obszar działania LGD (gmina: Chojnice, Brusy, Czersk, Konarzyny i Lipnica).
2. Wsparcie będzie dostępne na założenie nowej działalności gospodarczej, której główny zakres działalności obejmuje branże czasu wolnego – konkretne kody PKD:
55.20. Z – Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania (tylko obiekty oferujące w sposób zorganizowany miejsca noclegowe – pojedyncze mieszkania/apartamenty na wynajem nie są zaliczane do tej grupy)
55.30.Z – Pola kempingowe i pola namiotowe
56.11.Z – Restauracje
55.10.Z – Hotele i podobne obiekty zakwaterowania
79.12.Z – Organizatorzy turystyki
79.90.Z – Pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji oraz działalności z nią związane
93.21.Z – Działalność wesołych miasteczek i parków rozrywki
93.29.A – Działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni,
93.29.B – Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana
3. Pomoc przyznaje się w formie płatności ryczałtowej. Kwota pomocy w formie płatności ryczałtowej ustalana jest na podstawie projektu budżetu operacji.
4. Pomoc na operację przyznaje się w wysokości nie wyższej niż kwota maksymalna określona przez LGD w regulaminie naboru, przy czym nie wyższej niż 150 tys. zł. oraz nie niższej niż 50 tys. zł.- do 65% kosztów kwalifikowalnych.
5. Wnioskodawca w okresie roku poprzedzającego dzień złożenia WOPP nie wykonywał i nie wykonuje działalności gospodarczej, do której stosuje się przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców.
6. Wnioskodawcy nie została dotychczas przyznana pomoc w ramach PROW 2014-2020 na operację w ramach poddziałania 6.2 lub 6.4 lub 4.2 lub 19.2 w zakresie podejmowanie działalności gospodarczej.
7. Wnioskodawcy nie została dotychczas przyznana pomoc w ramach PS WPR na operację w zakresie start DG, start GA, start ZE, start GO, start KŁŻ, rozwój DG, rozwój GA, rozwój ZE, rozwój GO lub rozwój KŁŻ.
8. W przypadku gdy operacja jest inwestycją trwale związaną z nieruchomością, pomoc przyznaje się, jeżeli jest realizowana: 1) na obszarze objętym LSR; 2) na nieruchomości będącej własnością wnioskodawcy lub do której wnioskodawca posiada tytuł prawny do dysponowania na cele określone we wniosku o przyznanie pomocy przez okres ubiegania się o przyznanie pomocy na operację, okres realizacji operacji oraz okres związania celem.
9. W przypadku operacji, która obejmuje koszty zakupu i instalacji odnawialnych źródeł energii, pomoc przyznaje się, jeżeli suma planowanych do poniesienia kosztów dotyczących odnawialnych źródeł energii nie przekracza połowy wszystkich kosztów kwalifikowalnych.
10. W zakresie start DG pomoc przyznaje się, jeżeli operacja zakłada: a) podjęcie we własnym imieniu działalności gospodarczej do której stosuje się przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców, co potwierdza zgłoszenie do CEIDG; b) zgłoszenie wnioskodawcy ubiegającego się o przyznanie pomocy do ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i wypadkowego na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych z tytułu wykonywania tej działalności, jeżeli osoba ta nie jest objęta tym ubezpieczeniem lub społecznym ubezpieczeniem rolników; c) osiągnięcie co najmniej 30% docelowego zakładanego w biznesplanie ilościowego lub wartościowego poziomu sprzedaży produktów lub usług do dnia, w którym upłynie pełny rok obrachunkowy od dnia wypłaty pomocy.
11. Maksymalny czas na realizacje projektu wynosi 2 lata od podpisania umowy dotacji.
12. Wnioskodawcę obowiązuje zachowania zasady trwałości projektu tj. prowadzenia założonej działalności gospodarczej i utrzymania inwestycji w okresie co najmniej dwóch lat od dnia wypłaty pomocy.