Lokalna Strategia Rozwoju (LSR) to dokument strategiczny opracowywany przez Lokalne Grupy Działania (LGD) w ramach podejścia Leader, będącego częścią polityki rozwoju obszarów wiejskich w Unii Europejskiej.
Strategia ta jest podstawowym narzędziem planowania i realizacji rozwoju obszarów wiejskich, skoncentrowanym na aktywizacji społeczności lokalnych i wykorzystaniu lokalnych zasobów.
Główne cechy LSR:
- Oddolne podejście: Strategia tworzona jest przy aktywnym udziale lokalnych mieszkańców, przedsiębiorców, organizacji społecznych i samorządów.
- Ukierunkowanie na lokalne potrzeby: Odzwierciedla specyficzne potrzeby i potencjał danego obszaru, np. rozwój turystyki, wsparcie dla lokalnego biznesu, ochronę dziedzictwa kulturowego.
- Kompleksowość: Obejmuje różnorodne aspekty rozwoju, takie jak:
- gospodarka,
- społeczeństwo,
- ochrona środowiska,
- infrastruktura.
- Innowacyjność i współpraca: Promuje nowe pomysły i współpracę między różnymi sektorami i podmiotami.
- Finansowanie zewnętrzne: Realizacja strategii wspierana jest głównie z funduszy europejskich, np. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).
Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2023 – 2027 dla obszaru objętego działalnością LGD Sandry Brdy opiera się na trzech głównych celach, które definiują wizję, stan docelowy i oczekiwane efekty jej wdrażania. Opracowano ją na podstawie zdiagnozowanych problemów, potrzeb oraz proponowanych rozwiązań i przedsięwzięć.
Cele Lokalnej Strategii Rozwoju:
Cel I. Zachowanie walorów środowiska przyrodniczego i kulturowego
Cel II. Rozwój kapitału społecznego i poprawa jakości życia mieszkańców
Cel III. Wzmocnienie konkurencyjności regionu i rozwój oferty kluczowych branż